Ara
 
3.5 (2)
Uzun-Süreli Psikodinamik Psikoterapi – Temel Metin
170 TLSepete Ekle
Yayına Hazırlayanlar: Glen O. Gabbard
2011 (1.baskı)
217 Sayfa
1. hamur, ciltsiz

Uzun-Süreli Psikodinamik Psikoterapi – Temel Metin

Yazar

Glen O. Gabbard

Çeviren

Hakan Atalay

Yayın yılı

2011 (2. Baskı)

Cilt bilgileri

230 sayfa, 1. hamur, karton kapak.

İçindekiler

İçindekiler

Sunuş Doğan Yeşilbursa,Tunç Alkın

Giriş
1. Anahtar Kavramlar
2. Değerlendirme, Endikasyonlar ve Formülasyon
3. Psikoterapinin Çalışma İlkeleri: Başlangıç
4. Terapötik Müdahaleler: Terapist Ne Der ve Ne Yapar?
5. Hedefler ve Terapötik Etki
6i Dirençle Çalışma
7. Dinamik Psikoterapide Düşlerin ve Düşlemlerin Kullanılması
8. Karşıaktarımı Tanıma ve Karşıaktarımla Çalışma
9. Çözüm-işi ve Sonlandırma
10. Denetimin Kullanılması
11. Uzun Süreli Dinamik Psikoterapide Temel Yetkinliğin Değerlendirilmesi

DİZİN

 

Açıklama Metni

Değerli meslektaşlar,

Çeşitli gözlemler, araştırmalar ülkemizdeki psikiyatri uzmanlık eğitimindeki en önemli eksikliğin kuramsal ama daha çok uygulamalı psikoterapi eğitimi alanında olduğunu göstermektedir. Temel neden uzmanlık eğitimi veren kurumlardaki eğitici eksikliğidir. Sonuçta uzmanlık öğrencileri kısıtlı gelirlerinin önemli bir bölümünü ‘özel’ psikoterapi eğitimleri almaya ayırmak ya da psikoterapi eğitimlerini gelirlerinin arttığı uzmanlık sonrasına ertelemek zorunda kalmaktadır. Asli görevi olmasa da, TPD, eğitim kurumlarındaki eğitici açığını kapamaya yardımcı olma çabalarını sürdürmektedir.

Psikoterapi eğitiminin bir diğer sorunu da eğitim programlarının standardizasyonunun olmamasıdır. TPD’nin 2009 yılında yayınladığı “Psikiyatride Uzmanlık Eğitimi, Yeterlik ve Eğitimin Akredistasyonu” isimli kitapta psikoterapiler için bilgi, beceri ve tutum hedefleri tanımlanmıştır. Fakat psikoterapi eğitimi kapsamının genişliği ve öğrenme hedeflerin yeterince ayrıntılandırılmamış olmasının, uygulamada güçlükler yaratacağı öngörülebilir. Amerikan Psikiyatri Yayınları tarafından çıkarılan psikoterapi eğitiminde çekirdek beceriler serisi tam da bu açığı kapatacak niteliktedir.

Kitaplar konu edindiği psikoterapi türünün uygulanmasını gözden geçirdikten sonra, her biri için bilgi, beceri, tutum hedeflerini sıralamakta ve bu hedeflerin elde edilmesi için yapılacakları vurgulamaktadır.
İçeriklerinden ötürü bu kitaplar eğitilenlere neleri öğrenmeleri gerektiğini, nerelerde eksikleri olduğunu ve eğiticilerden neleri talep edecekleri konusunda yol gösterici olacaktır. Eğiticiler için kurumlarında yapılan psikoterapi eğitimini gözden geçirme, açıkları giderme açısından kılavuzluk yapacaktır. Psikiyatri uzmanları ve psikoterapistler için bilgilerini anımsama, pekiştirme ve güncelleme fırsatı sunacaktır.

Bu seri, TPD’nin çeviri kitaplarının ilk adımı olma özelliğini de taşımaktadır. Çevirmenlik yaparak yayınlara katkıda bulananlara TPD-MYK adına teşekkürü bir borç biliriz

Bu yayın için ilk yorum yapan siz olun.
 LookUs & Online Makale