3.5 (2)
Bipolar Bozuklukta Psikoeğitim - El Kitabı
63 TLSepete Ekle
Yayına Hazırlayanlar: Arnold Winston, Richard N. Rosenthal, Henry Pinsker
2012
218 Sayfa
1. hamur, ciltsiz

Bipolar bozukluk tedavisinin temeli ilaç tedavisi olmasına rağmen, psikoeğitim ilaç tedavisine eklendiğinde çok etkili olan, tüm bipolar tiplerinde yinelemeleri ve hastaneye yatış sayısını azalttığı kanıtlanmış bir tekniktir. Amaç, hastanın bipolar bozukluğu anlaması ve böylece tedaviye uyumunun sağlanmasıdır.

Bu kitap, bipolar hastalara psikoeğitimin nasıl yapılacağını anlatan, terapistin kılavuzu niteliğinde ve oldukça başarılı bir program olan kanıta dayalı Barselona Psikoeğitim Programı temelinde oluşturulmuştur. Programdan esinlenilmiş olgu örnekleri ve oturumlar kullanılarak bir psikoeğitim grubunun nasıl yürütüleceğine dair pratik rehberlik sağlamaktadır.

Bipolar bozukluk tedavisinde etkinliği arttırmanın yollarını arayan, tedavi sürecinde psikoeğitimi gerekli gören tüm psikiyatristlere ve sağlık çalışanlarına öneriyoruz.

Francesc Colom, Barselona Hastanesi Klinik Bipolar Bozukluklar Programı'nda (IDIBAPS) kıdemli arastırmacı ve Londra Psikiyatri Enstitüsü'nde onursal ögretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Eduard Vieta, Barselona Hastanesi Klinik Bipolar Bozukluklar Programı'nın (IDIBAPS) yöneticisi ve Barselona Üniversitesi'nde psikiyatri profesörüdür.
 

Bu yayın için ilk yorum yapan siz olun.
 LookUs & Online Makale