3.5 (2)
Van-Erciş 2011 Depremleri TPD Etkinlikleri ve Deneyimleri
13 TLSepete Ekle
Yayına Hazırlayanlar: A. Tamer Aker, Nazan Aydın, Lütfullah Beşiroğlu, Feyza Çelik
2014
152 Sayfa
1. hamur, ciltsiz

Van ve Erciş depremleri (23 Ekim ve 9 Kasım 2011) yarattığı yıkım ve ortaya çıkardığı acılar açısından ülkemizin afet tarihinin önemli kilometere taşlarından biri olmuştur. Çeşitli sorunlar içermekle birlikte, deprem sonrası hatırı sayılır bir toplumsal ve kamusal destek harekete geçmiştir. Psikososyal hizmetler, bu desteğin tam içinde bir parça olmuş ve ilk günden beri bölgede varlığını hissettirmiştir.

Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) Van ve Erciş Depremzedeleri’ne yönelik yürütülen psikososyal hizmet çalışmalarında önemli bir işlev edinmiştir. TPD, bu işlevini 2005’den bu yana Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) çatısı altında yürütmektedir. APHB; Türkiye Kızılay Derneği ile birlikte ruh sağlığı alanında çalışan dernekleri bünyesinde toplayan ve ülke içi veya dışındaki afetlere yönelik müdahaleler geliştiren, uygulayan bir çatı yapıdır.

Kitapta, APHB yapısı içindeki etkinlikler kadar, depremin bizlere ve depremi yaşayan insanlara olan etkisi kolay okunabilir bir biçim içinde aktarılmaya çalışılmıştır. Yaşanan onca sıkıntı ve acının, dayanışma ve desteğin canlı bir belgesidir. O günleri yaşayanların, o günlere destek olanların emekleri, zorlukları, umut ve umutsuzlukları, sevinç ve acıları bir yönüyle bu kitaba yansımıştır.

Bu yayın için ilk yorum yapan siz olun.
 LookUs & Online Makale