3.5 (2)
Denetimli Serbestlik Bağımlılık Programı
18 TLSepete Ekle
Yayına Hazırlayanlar: Kültegin Ögel, Figen Karadağ, Yeşim Can, Ender Altıntoprak, Hakan Coşkunol
2010 (1. baskı)
93 Sayfa
2. hamur, ciltsiz

Denetimli Serbestlik Kurumu, suça uygulanan yaptırım veya tedbirin ceza infaz kurumu dışında, yani toplumun içinde yerine getirilmesi ile ilgili bir kavramdır.

2009 yılında yürürlüğe giren Denetimli Serbestlik sistemi, soruşturma, sorgulama, hükümlülük aşamasında adalet sistemi açısından önemli bir boşluğu doldurmayı, suç isleyenlerin topluma kazandırılması için yapılacak çalışmalarla, sorumluluğu hemen tüm toplum kesimlerine yaymayı, suç isleyenin dışlanmadan topluma kazandırılması için onlara yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Ülkemizde ilk kez uygulamaya konulan Denetimli Serbestlik farklı kamu kurumlarının işbirliğini ve izlemlerini gerektirmektedir. Psikiyatri uzmanları ise söz konusu uygulamanın yürütülmesinde anahtar bir konumda bulunmaktadır. Kişilerin bağımlılık durumunu değerlendirmekte, tedavi ya da izlem kararı vermektedir. Bu nedenle TPD Alkol ve Madde Kullanım Bozuklukları Çalışma Birimi tarafından hazırlanan bu kılavuz kitap psikiyatri uzmanlarına uygulama sırasında yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Bu yayın için ilk yorum yapan siz olun.
 LookUs & Online Makale