3.5 (2)
İki Uçlu Bozukluk Sağaltım Kılavuzu
40 TLSepete Ekle
Yayına Hazırlayanlar: Ömer Aydemir, Aylin Uluşahin, Fisun Akdeniz
2010 (1. baskı)
228 Sayfa
2. hamur, ciltsiz

Türkiye Psikiyatri Derneği’nin yayınladığı ilk kitap İki Uçlu Duygudurum Bozuklukları Sağaltım Kılavuzu’dur. 2003 yılındaki bu ilk kitap alandaki hızlı ve önemli gelişmelerin de etkisiyle 2010 yılında yenilenmiştir. TPD Duygudurum Bozuklukları Çalışma Birimi üyelerinin etkin katılımı ile gerçekleştirilen bu kılavuz sağaltım alanındaki tüm yeni gelişmeleri içermektedir.

Hipomanik/manik dönem sağaltımı, depresyon dönemi sağaltımı, karma dönem sağaltımı, koruyucu sağaltım, psikososyal ve psikoterapötik girişimler, tüm yenilikler dikkate alınarak klinisyene kılavuz niteliğinde kaleme alınıştır. Öte yandan klinisyenlerin önemli gereksinimlerinden olan özel gruplar için de ayrı bölümler içermektedir. Gebelik-loğusalık, çocukluk, yaşlılık ve bedensel ya da psikiyatrik ektanılı iki uçlu bozukluk tanılı hastalar için sağaltım önerilerine özel önem verilerek kılavuz yazılar oluşturulmuştur. İlaçların sık görülen yan etkileri, yan etkilerle baş etme yolları ve ilaç etkileşimleri Kılavuz’un diğer önemli bölümlerdir. Kılavuz ayrıca iki uçlu bozukluk tanılı hastaların karşılaşabileceği adli konulara ilişkin bilgiler de sunmaktadır. Sağaltım planlaması, izlem ve kayıt için de klinisyene yararlı bilgiler yer almaktadır.

İki Uçlu Bozukluk Sağaltım Kılavuzu’nun yenilenmiş sürümü hastaların sağaltımında görev alan tüm sağlık çalışanları için kullanım kolaylığı içeren, evrensel bilgiler yanında yerel deneyimlere de yer veren son derece kapsamlı bir kaynaktır.

Bu yayın için ilk yorum yapan siz olun.
 LookUs & Online Makale