3.5 (2)
Psikiyatride Güncel - Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
Cilt: 6 Sayı: 4 (2016)
15 TLSepete Ekle
Yayın Yönetmeni: Mustafa Sercan
Yardımcı Yayın Yönetmenleri: Berna Binnur Kıvırcık Akdede, Artuner Deveci, Kürşat Altınbaş
Konuk Editör: Cengiz Tuğlu

344 Sayfa

Değerli meslektaşlarım,

Psikiyatride Güncel Dergisi’nin bu sayısında Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nun (DEHB) erişkinlikteki seyri ve tedavileri konusunda bir güncelleme yapmayı amaçladık. Çocukluk çağının önemli psikiyatrik sorunlarından olan DEHB, erişkin yaşamda da etkilerini sürdürmekte ve bireyin yaşamına fazladan yükler getirmektedir. Kanıtlar incelendiğinde ilk olarak çocuklukta kendini gösteren DEHB ‘nin, erişkinlikte de kısmi ya da tam tanıyı karşılayacak ölçüde belirtilerinin sürdüğünü göstermektedir.

Peki, ama neredeler? Erişkin dönemde tanısal güçlüğü artıran bir neden DEHB belirtilerinin ağırlıklı olarak çocukluk çağı için tanımlanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Erişkin yaşamına uygun, yeterli tanısal araçlara gereksinimimiz var. Hem bu uyumsuzluk hem de erişkin yaşamın karmaşıklığı, baş etmek amacıyla bireyin geliştirdiği sağlıksız stratejiler tanısal güçlüğü daha da artırmaktadır. Aslında bu hastaların önemli bir kısmı diğer eş tanıları nedeniyle psikiyatri polikliniklerinin kapılarını aşındırmaktadır.

Eş tanılara ait olmayan duygulanımsal oynamalar, içsel gerginlik ve huzursuzluk gibi DEHB belirtileri fark edilmediğinde ne eş tanıların ne de mevcut DEHB’nin psikiyatrik tedavi ve takipleri yeterince yapılabilmektedir. Tedavi almayan DEHB’li bireylerin suç oranları ve tutuklanmaları tedavi alan gruba göre yüksek seyretmesi de göstermektedir ki sendromun fark edilmemesi, rahatsızlığın yaratacağı kayıpların katlanarak artmasıyla sonuçlanmaktadır. Bu nedenle alan uzmanlarının gereksinimlerini de gözeterek tarihçe, tanılandırma, yaygınlık ve eş tanı durumları, bağımlılık sorunları ile birlikte DEHB farmakoterapisi ve psikoterapisi konularında bu güncellemeyi hazırladık. Yararlanacağınızı umduğumuz bu sayının Psikiyatride Güncel Dergisi’nde yer almasını sağlayan yayın yönetmenlerine ve yazılarını titizlikle hazırlayarak zamanında sizlere ulaşmasını sağlayan yazarlara çok teşekkür ediyorum.

Cengiz Tuğlu
Konuk Yayın Yönetmeni

Bu yayın için ilk yorum yapan siz olun.
 LookUs & Online Makale