3.5 (2)
Psikiyatride Güncel - Psikiyatride Laboratuvar Uygulamaları
Cilt: 6 Sayı: 1 (2016)
15 TLSepete Ekle
Yayın Yönetmeni: Simavi Vahip
Yardımcı Yayın Yönetmenleri: Ömer Aydemir
Yardımcı Yayın Yönetmenleri: E. Timuçin Oral, Mustafa Sercan

88 Sayfa

Değerli Meslektaşlarım,

Psikiyatride Güncel dergisinin bu sayısı klinik pratikte bize yardımcı olabilecek bir konu olarak değerlendirdiğimiz “Psikiyatride Laboratuvar Uygulamaları” olarak ayrıldı. Özellikle psikiyatrinin tıp içerisinde önemi bir yeri olduğu ve diğer klinik branşlar ile yakın ilişkisi açısından bu sayı konusunun önemli olduğu düşünülebilir. Psikiyatri çalışanlarının tanı ve ayırıcı tanıyı, ilaç tedavisi yan etkilerinin izlenmesini değerlendirirken laboratuvardan yararlanması önemli ve gereklidir. Bu amaçla son yıllarda önemi gittikçe artan farklı laboratuvar uygulamalarını uzman arkadaşlarımızın desteği ile sizlere sunmaktan dolayı memnuniyetimi paylaşmak isterim.

Özen Önen Sertöz ve Özlem Kuman Tuncel, psikiyatride kullanılabilecek hematolojik incelemeleri ele alacak. Saliha Özsoy, psikiyatride tanı ve ayrıcı tanı açısından önemli bir konu olan endokrinolojik incelemeleri pratiğe yönelik bir sunumla aktaracak. Aslı Sarandöl ve Emre Sarandöl, psikiyatri rutininde kullanılan biyokimyasal parametreleri ele alacak. Cumhur Taş ve Fatma Keskin Khrzan, yazılarında Elektroensefalografi yöntemini anlaşılabilir bir şekilde sunacak, arkasından bu laboratuvar yönteminin psikiyatrik bozukluklardaki önemini anlatacaklar. Özellikle son yıllarda büyük bir gelişme gösteren hem yapısal hem de işlevsel beyin görüntüleme yöntemlerinin psikiyatrideki yeri ve kullanımı konusunu bizlere Çağdaş Eker sunacak. Psikiyatri pratiğinde özellikle ayırıcı tanıda ihmal edilen bir konu olduğunu düşündüğümüz serolojik ve bakteriyolojik incelemeleri Demet Gülpek ele alacak. Vesile Altınyazar, psikiyatri pratiğinde önemli bir konu olan ilaçların ve ilaç yan etkilerinin morbidite ve mortaliteye etkilerinin tartışıldığı psikotrop ilaç düzeyi incelemeleri ve toksikoloji isimli yazısını sunacak. Yine son yıllarda merak edilen ve psikiyatrik araştırmalarda konu olan nöropsikolojik değerlendirme Erol Yıldırım ve Lütfü Hanoğlu tarafından ele alınacak.

Bu sayımız psikiyatride kullanılabilecek laboratuvar uygulamalarını bir arada sunması açısından bir kılavuz niteliği taşıyacaktır. Umarım sizlerin de beğenisini kazanacaktır. Psikiyatride Güncel’in bu sayısına bu konuya ayıran başta yayın yönetmeni olmak üzere dergi yayın kuruluna, bu sayının oluşmasında çok değerli katkılarından dolayı tüm yazarlara, grafik tasarım ve yayın hizmetleri ile baskıda görev alan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Artuner Deveci
Konuk yayın Yönetmeni

Bu yayın için ilk yorum yapan siz olun.
 LookUs & Online Makale