3.5 (2)
Psikiyatride Güncel - Anksiyete Bozukluklarının Tedavisine Çok Yönlü Bakış
Cilt: 5 Sayı: 1 (2015)
TÜKENDİ
Yayın Yönetmeni: Simavi Vahip
Yardımcı Yayın Yönetmenleri: Peykan Gökalp

4 Sayfa

Ruh sağlığı alanında gerek toplum içindeki yaygınlığının yüksekliği, gerekse yarattığı yeti yitimi ve hastalık yükü açısından Anksiyete Bozukluklarının gündemdeki yeri her zaman ön sırada olmuştur. Bu bakımdan doğru yaklaşım, değerlendirme, olgu yönetimi ve tedavisi ciddiyetle ele alınmayı gerektirir.

Gitgide artan başvuru sayılarıyla ruh sağlığı hizmeti verenlerin belli aralıklarla kuramsal bilginin güncellenmesi, deneyim paylaşımı ve olgu örnekleri yoluyla bilgi ve becerilerinin güçlendirilmesine Türkiye Psikiyatri Derneği’nin düzenli yayını Psikiyatride Güncel ile katkıda bulunulmaktadır.

Bu sayıda anksiyete bozukluklarına ilişkin farklı yaş gruplarındaki (ergenlik ve yaşlılık dönemi) özellikler, yaklaşım ve tedaviler, ilaç tedavisi ve bilişsel davranışçı psikoterapinin ele alındığı iki kapsamlı bölüm ile belli temel konular ele alındı. Anksiyete bozukluklarının hem başka ruhsal bozukluklarla hem de kendi arasında sıklıkla eş zamanlı görüldüğü ve örtüşen belirtilerin dikkati çektiği bilinmektedir. Bu konu ayrıntılı şekilde gözden geçirildi. Öte yandan, anksiyete hastalarının içinde daha farklı ele alınmayı gerektiren “zor” bir grubun psikodinamiği üzerine de bir tartışmanın da yararlı olacağını umuyoruz.

Yararlı ve keyifl i okumaları tetikleyebilmiş olma umuduyla.

Konuk Yayın Yönetmeni
Peykan Gökalp

Bu yayın için ilk yorum yapan siz olun.
 LookUs & Online Makale