3.5 (2)
Psikiyatride Güncel - Cinsel İşlev Bozuklukları
Cilt: 4 Sayı: 4 (2014)
TÜKENDİ
Yayın Yönetmeni: Simavi Vahip
Yardımcı Yayın Yönetmenleri: Cem İncesu ve Ejder Akgün Yıldırım

310 Sayfa

Ülkemizde genel olarak psikiyatri eğitiminde son 30 yıl içerisinde çok önemli gelişmeler olmasına ve bugün yaygın bir psikiyatri hizmetinin ülkenin dört bir yanında verilebiliyor olmasına karşın cinsel bozukluklar halen sorunlu alanlardan biridir. Ne klasik tıp eğitiminde ne de uzmanlık eğitimlerinde, bazı olumlu örnekler dışında cinsel bozukluklar alanında yaygın bir eğitim verilememektedir. Bu durum sahaya yansımakta ve psikiyatristlerin cinsel bozukluklar alanında kapsamlı bir danışmanlık ile koruyucu ve tedavi edici hekimlik yapmalarını güçleştirmektedir. Bu alanda ki eğitim açığı TPD ve CETAD gibi mesleki derneklerin eğitimleri, toplantı ya da kongreleri yoluyla kapatılmaya çalışılsa da, cinsel tedaviler alanında ki eğitim talebi her geçen gün azalmamakta, artmaktadır.

Dünya çapındaki epidemiyolojik çalışmaların değerlendirilmesi, kadın ya da erkek en az her üç kişiden birinin yaşamının herhangi bir döneminde en az bir cinsel bozukluk yaşadığını göstermektedir. Yaygın ve formel bir cinsel eğitimin olmadığı, cinsel mitlerin, cinsiyet ve cinsel yönelim ayrımcılığının, cinselliği baskılayan ve yasaklayan geleneklerin ise yaygın olduğu ülkemizde durum daha iyi değildir. Öte yandan, medya ve iletişim olanaklarının yaygınlaşması cinsel sorunlarla ilgili haberdarlık ve duyarlılığın artmasına, yaşam kalitesine ilişkin beklentilerin yükselmesine yol açmıştır. Artan gelir düzeyi ve sağlık hizmet talebi ile sağlık hizmetine daha kolay ulaşım gibi gelişmeler de eklendiğinde cinsel bozukluklar alanında sağlık hizmet talebi son yıllarda ülkemizde giderek artmaktadır.

Cinsel bozukluklar alanında giderek artan sağlık hizmet talebi, cinsel sorunlar ve tedavileri konusunda artan haberdarlık ve duyarlılık, internet, sanal seks, hiperseksüalite, pornografi bağımlılığı, parafilik cinsel yaşam vb yeni cinsel yaşam aktiviteleri ve sorunlarının ortaya çıkması gibi gelişmeler cinsel tedaviler alanında yeni yaklaşımları ve donanımları gerektirmektedir.

Psikiyatride Güncel’in bu sayısı, cinsel sorunlara psikiyatristlerin yaklaşımını irdeleme ve tedavi yetkinliklerini desteklemeye dönük bir güncelleme niteliğindedir. Cinsel işlev bozukluklarından, psikiyatrik bozukluklarda cinsel sorunlara, adli psikiyatride cinsellikten, parafilik cinsel yaşama, hiperseksüaliteden cinsiyet kimliğinden hoşnutsuzluğa kadar cinsel bozukluklar spektrumunu yeni gelişmeler ve olgu örnekleri ile anlatmayı hedefl edik. Meslektaşlarımız için yararlı bir başvuru kaynağı olması umuduyla…

Cem İncesu

Bu yayın için ilk yorum yapan siz olun.
 LookUs & Online Makale