3.5 (2)
Tanıdan Sağaltıma Zor Bipolar Hastalar
Cilt: 7 Sayı: 3 (2017)
15 TLSepete Ekle
Yayın Yönetmeni: Berna Binnur Kıvırcık Akdede, Artuner Deveci, Kürșat Altınbaș
Yardımcı Yayın Yönetmenleri : Aylin Ertekin Yazıcı, Medine Yazıcı, Pınar Çetinay, Sedat Batmaz, Özlem Kuman Tuncel, Damla İșman Haznedaroğlu


274 Sayfa

Türkiye Psikiyatri Derneği Sürekli Eğitim Sürekli Mesleki Gelişim Dergisi Psikiyatride Güncel bu kez de klinik uygulamada oldukça önemli bir gereksinim olduğunu gözlemlediğimiz bir konu ile karşınızda: Tanıdan Sağaltıma Zor Bipolar Hastalar…

Bipolar bozukluk genellikle erken erişkinlikle başlar, yineleyicidir, özkıyım riski ve işlevsellikte sorunlar yaratma potansiyeli oldukça yüksektir. Başarılı sağaltım birçok hastanın risk, komplikasyon ve yitimlerinin en az düzeyde kalmasını sağlayabilmektedir. Yetersiz sağaltım uygulanan ya da sağaltıma yeterli yanıt alınamayan bipolar bozukluk tanılı hastalarda bu sonuçların hastalara fazlasıyla bedel ödettiği de açıktır. Her hastanın ayrı bir hasta olduğu ve kişiye özgü formülasyonla gereksinimlerin belirlenerek sağaltımın ona göre planlanması gerektiği de artık uygulamada ödün verilemeyecek bir standarttır.

Öte yandan bazı özelliklerin ve durumların çok sayıda hastada olağan bipolar bozukluk sağaltımında ciddi güçlükler yaratabildiği de yaygın karşılaşılan durumlardır. Bedensel ve psikiyatrik ektanıdan sağaltıma uyum ve katılım güçlüklerine, sağaltıma dirençli tablolardan adli süreçlere birçok konu bu kapsamda ele alınabilir. Dahası bu tür zor hastalar belki de sanıldığının aksine olağan ve zor olmadığı düşünülen hastalardan sayıca çok daha fazladır.

Psikiyatride Güncel’in bu sayısında bipolar bozukluk tanılı zor hastalar zorluk yaratan birçok özellik yönünden ayrıntılı değerlendirmeye alınmıştır.

Öncelikle ektanıların varlığında bipolar bozukluğa yaklaşım ve sağaltım üç ayrı yazı ile ele alınmıştır: “Psikiyatrik ektanılı bipolar bozuklukta tanı ve sağaltım” Kaan Kora tarafından; “Bipolar bozuklukta bedensel hastalıklar: Nasıl tanırız? Nasıl tedavi ederiz?” E.Timuçin Oral ve Bahri İnce tarafından ve “Alkol ve madde kullanım bozukluğu eşliğinde bipolar bozukluk” başlıklı yazı da Berna Diclenur Uluğ tarafından oldukça kapsamlı ve klinisyen gereksinimleri gözetilerek kaleme alınmıştır.

Gerek hastaların ve yakınlarının gerekse klinisyenlerin en çok zorlandığı konuların başında gebelik ve adli sorunlar gelmektedir. “Gebelik ve lohusalıkta bipolar bozukluk ve gebelik düşünen hasta ve ailesine kılavuzluk” Fisun Akdeniz ve Ebru Aldemir tarafından kaleme alınmıştır. Ceza yasasından medeni yasaya, zorla yatıştan zorla sağaltım uygulanmasına birçok önemli konu çok öğretici öneriler ve olgu örnekleri ile “Adli yönü ile zor bipolar hastalar: Medeni yasadan ceza yasasına adli süreçler” başlığı altında Doğan Yeşilbursa ve Deniz Güneş tarafından ele alınmıştır.

Sağaltıma ilk uygulamalarda yeterli yanıt alınamayan dirençli hastalar ve uzun dönem sağaltımda karşılaşılan zorluklar da beş yazıya konu olmuştur: “Sağaltıma dirençli manik hastalar ve tedaviyi reddeden manik hastalar” (Ömer Aydemir); “Dirençli bipolar depresyon: Tanımdan sağaltıma” (Simavi Vahip); “Belki de en zoru… Bipolar bozukluk tanılı hastaların uzun dönem tedavisi” (Olcay Yazıcı); “Uzun dönem sağaltımı sürdürmede zorlanan hastalar: Anlamak ve ele almak için ipuçları” (Işıl Vahip) ve “Bipolar bozukluk sağaltımında duygudurum dengeleyici ilaçların yan etkileri ve başetme yolları” (Aylin Uluşahin). Yazıların tümünde klinisyenlerin gereksinimleri doğrultusunda olgu örnekleri ve önerilere de yoğun biçimde yer verilmiştir. Hastaların ve yakınlarının ağır bedeller ödeyebildiği bipolar bozukluklarda, özellikle zor olgularda, daha etkili sağaltım için meslektaşlarımızın uzattığı eli güçlendirmesi umuduyla …

Prof. Dr. Simavi Vahip
Konuk Yayın Yönetmeni

Bu yayın için ilk yorum yapan siz olun.
 LookUs & Online Makale